Warsztaty robótek ręcznych

W listopadowe wieczory, 9 i 13 listopada remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Borzychach, odbyły się warsztaty z haftu krzyżykowego, które prowadziła Hanna Panufnik.

Pani Hanna od wielu lat zajmuje się różnymi robótkami ręcznymi. Jej pasją jest nie tylko haft krzyżykowy, ale także robienie na drutach, wykonywanie stroików na każdą okazję – święta, rocznice itp.

W domu naszej artystki na ścianach wisi mnóstwo obrazów o różnej tematyce wykonanych tą techniką. Można obejrzeć bawiące się dzieci, zachód Słońca czy morskie krajobrazy. Goście odwiedzający jej dom są zawsze zachwyceni jej pracami.

Swoje obrazy pokazywała na różnych wystawach, gdzie cieszyły się dużym powodzeniem wśród zwiedzających.

Zajęcia zainteresowały wielu mieszkańców Borzych, przyszły osoby w różnym wieku, nie tylko osoby starsze, ale także dzieci i młodzież.

Każdy z obecnych w wielkim skupieniu stawiał swoje pierwsze krzyżyki. Prace powstawały z kolorowej muliny na kanwie. Niektórzy wyhaftowali swoje imię, inni zaś kwiatki.

Na zajęciach panowała bardzo miła, ciepła atmosfera, każdy czuł się swobodnie i z uśmiechem odchodził do domu.

Warsztaty dotyczące robienia na drutach również spotkały się z zainteresowaniem mieszkańców Borzych. Prowadziła je Jadwiga Ziółkowska. Zajęcia te odbyły się w godzinach wieczornych 22 i 27 listopada również w remizie OSP. Pani Jadwiga tworzy na drutach przepiękne swetry, bluzki, czapki, szaliki, kamizelki. Dużo ubranek zrobiła także dla dzieci. Oprócz robienia na drutach, nasza artystka haftuje obrazy, robi na szydełku ozdoby, serwety, owoce, kwiaty, anioły.

Prace swoje pokazywała na wielu wystawach, cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem.

Prowadząca warsztaty ma również duży talent dekoracyjny. Jest osoba kreatywną, z niczego potrafi zrobić naprawdę piękną rzecz. W mieszkaniu pani Jadwigi jest wiele dekoracji kwiatowych wykonanych przez nią samą.
Dawniej na wsi umiejętność robienia na drutach była powszechna, w każdym domu zajmowano się tego typu zajęciami. Dziś ta umiejętność prawie zupełnie zanikła. Wiele osób uczestniczących w zajęciach po raz pierwszy od dawna próbowało coś stworzyć na drutach, niektórzy pierwszy raz trzymali je w rękach.

Podczas warsztatów wiele osób nauczyło się korzystać z drutów i zrobiło swoje pierwsze próbki ściegów. Niektórzy obiecali, że zdobytą umiejętność wykorzystają, by zrobić coś np. dla wnuczków. Na warsztatach było bardzo ciekawie, wesoło, każdy uczestnik z należytą pilnością próbował nauczyć się robić na drutach.

tekst: Emilia Kałuska

Warsztaty odbyły się w ramach Projektu „Borzychy – wyjątkowe miejsce, wyjątkowi ludzie” realizowanego w okresie od 1 listopada 2012 do 30 czerwca 2013 i wspieranego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.