Projekt „Borzychy – wyjątkowe miejsce, wyjątkowi ludzie”

Projekt realizowany w okresie od 1 listopada 2012 do 30 czerwca 2013, wspierany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

W ramach projektu zrealizowany zostanie cykl warsztatów (animacyjnych, filmowych, poetyckich, rękodzielniczych, z cyberkultury), odbędą się spotkania z ciekawymi i inspirującymi osobami, zostanie wydany tomik wierszy osób pochodzących z Borzych oraz odbędzie się wydarzenie finalne, podsumowujące wypracowane podczas całego projektu produkty.

Ważne będą także wyjazdy integracyjne do Warszawy oraz do Broku. Kluczowe dla działań w projekcie jest z jednej strony – aktywne zaangażowanie osób starszych na każdym z jego etapów, a z drugiej strony doprowadzenie do integracji osób pochodzących z różnych środowisk, w tym także promocja współpracy i idei wzajemnego szacunku.

Osią łączącą działania w projekcie jest rozwijanie umiejętności i kompetencji społecznych poprzez różne formy aktywności, zarówno osób starszych, jak i innych mieszkańców Borzych.

        

  Wyjazd do Warszawy
W ramach programu 15 listopada 2012 roku został zorganizowany wyjazd do Warszawy dla osób uczestniczących w projekcie. W godzinach porannych grupa mieszkańców wsi udała się w podróż autokarową w zaplanowaną trasę. Nasz pierwszy przystanek to dzielnica Warszawy Wilanów z przepięknym barokowym zespołem pałacowym i ogrodami.
Podzieleni na dwie grupy wyruszyliśmy z przewodnikami zwiedzać pełne przepychu i arcydzieł malarstwa sale pałacowe. Obiekt wybudowany w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery po latach rozbudowy i modernizacji wzbudza zachwyt i uczy historii Polski.
Po zwiedzeniu Pałacu i ogrodów wyruszyliśmy do centrum Warszawy na obiad w nastrojowej restauracji, zwiedzając po drodze architekturę miasta. Wieczorem przybyliśmy do Teatru Komedia, by obejrzeć spektakl „Dziewczyny z kalendarza” z udziałem znanych aktorów.
Pełni wrażeń udaliśmy się w podróż powrotną do domów, już jako zintegrowana grupa seniorów. Dla wielu z nas była to jedyna możliwość zwiedzenia Pałacu w Wilanowie czy uczestnictwa w spektaklu teatralnym. Dziękujemy Zarządowi Stowarzyszenia z przygotowanie programu i patronat nad seniorami wsi.
Uczestnik Projektu – Jan Kmiołek
 

Warsztaty rzeźbiarskie:

Warsztaty bukieciarskie:

Spotkanie z kulturą Indian Ameryki Północny:

 

Warsztaty robótek ręcznych:

Fragmenty filmu „Sukając Boga”, jaki stworzyli uczestnicy warsztatów filmowych w Borzychach:
(Warsztaty były częścią projektu „Borzychy – wyjątkowe miejsce, wyjątkowi ludzie”, realizacja White Studio)