Wianki 2012

24 czerwca odbyła się uroczystość poświęcenia wody we wsi Borzychy zorganizowana przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Borzychy, OSP, Klub Kobiet Borówczanki, przy współudziale mieszkańców wsi.

Festyn rozpoczął się mszą polową nad Liwem celebrowaną przez księdza proboszcza Henryka Polaka. Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele samorządu gminnego na czele z wójtem Bogusławem Szymańskim.

Licznie przybyli mieszkańcy wsi oraz goście z sąsiednich miejscowości. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich wianki uwite z kwiatów polnych i ziół. Dla dzieci przygotowano również 35 kapeluszy wykonanych przez rodziców. Była to wspólna praca, która dała obu stronom dużo zadowolenia, niektórzy wręcz odkryli w sobie duże zdolności manualne.

Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji związanych z tradycją nocy świętojańskiej, takie jak konkursy i zabawy przy ognisku. Organizatorzy przygotowali stoisko z ciastami i napojami. Można było także upiec kiełbaskę przy ognisku lub skorzystać z upieczonych  na grilu. Zabawa przy ognisku trwała do późnych godzin wieczornych. Wspólne śpiewanie przy akompaniamencie akordeonu zintegrowało młodych, dzieci i starszych.

Wieczorem puszczano wianki na rzece Liwiec. Świeczki przymontowane do wianków stworzyły niezapomnianą atmosferę. Wspólna zabawa bardzo się wszystkim podobała. Nie byłoby takiej imprezy gdyby nie zaangażowanie wielu osób, które włożyły dużo pracy w przygotowanie tego spotkania, ale było warto.
Barbara Góral