W 2007 roku ze współpracy Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego, Starostwa Powiatowego w Węgrowie, Gminy Liw, Urzędu Miasta w Węgrowie i Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej powstał „Szlak Doliny Liwca”.
Został on opracowany przez Muzeum Zbrojownię na Zamku w Liwie, trasę oznaczył Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie, Rejon Drogowy Węgrów – Siedlce.
Trasa Szlaku obejmuje następujące miejsca:
- Sucha (Muzeum Architektury Drewnianej)
- Grodzisk (grodzisko z XI w.)
- Liw
- Sowia Góra (najwyższy wzniesienie w okolicy, punkt widokowy)
- Pomnik powstańców 1863 (upamiętniający poległych w bitwie pod Węgrowem 2 lutego 1863)
- Węgrów
- Starawieś (Pałac)
- Borzychy
- Paplin (dwór modrzewiowy z połowy XVIII wieku, zbudowany dla rodziny Glinków)
- Kamionna (klasycystyczny dwór szlachecki z I poł. XIX w.
- Baczki (dwór modrzewiowy z XVIII w.)
- Łochów (miasto i dwór szlachecki z II poł. XIX w.)
- Gwizdały (Muzeum Gwizdków)
Dwory stanowiące kolejne punkty na szlaku są obecnie w większości własnością prywatną, w związku z czym nowi właściciele inwestują pieniądze aby przywrócić im namiastkę dawnego wyglądu i zatrzymać choć trochę nieuchronny bieg czasu.
Niektóre z miejsc znajdujących się na szlaku i w okolicy, na skutek skomplikowanych XX-wiecznych perypetii, jakie przeszło w Polsce większość siedzib szlacheckich, znajdują się na skraju ruiny. Taki smutny los przypadł w udziale łochowskiemu dworowi.
Innym przykładem obiektu, zdaje się już bezpowrotnie straconego, jest pałac rodziny Popielów w Turnej. Pozostawiony w 1945 przez uciekającego przed sowietami właściciela, najpierw został ograbiony przez Armię Czerwoną, a do ostatecznej ruiny doprowadziła go opieka pracowników miejscowego PGRu. Pałac nie znajduje się bezpośrednio na Szlaku, myślę jednak, że jest jednym z ciekawszych miejsc w okolicy – szkoda, że doprowadzonym do takiego stanu.
Warto więc wszystkie te szlacheckie siedziby odwiedzić także dlatego, że z każdym rokiem będzie ich coraz mniej, a stanowią świadectwo przedwojennej przeszłości tej okolicy.
Pełen opis Szlaku znajduje się na stronie Zamku w Liwie: przejdź, tam także można prześledzić mapę i galerię zabytków na trasie.